22 BET, biggest odds Online!
Luaj

Spain Super Cup

Spain Super Cup

Spain Super Cup

Supercopa de Espana ose Spain Super Cup është trofeu i superkupës në futbollin spanjoll. Ky kompeticion u themelua në vitin 1982. Deri në sezonin 2019-2020 në të luanin vetëm 2 skuadra, fituesja e La Liga dhe ajo e Copa Del Rey. Megjithatë që nga sezoni 2019-20 në të luajnë 4 skuadra, fituesja dhe vendi i dytë i La Liga dhe fituesja me finalisten tjetër të Copa Del Rey. 

Ky kompeticion përbëhet në formatin aktual të tij nga 3 ndeshje, 2 gjysëm-finale dhe 1 finale. Trofeu i këtij viti u fitua nga Athletic Bilbao. Baskët mposhtën në gjysëm-finale Real Madrid me rezultatin 1-2. Në gjysëm-finalen tjetër Barcelona mposhti pas goditjes së penalltive Real Sociedad dhe avancoi në finale. Dhe kur të gjithë prisnin që trofeun ta ngrinin katalanasit, Athletic Bilbao triumfoi.

Për sa i përket totalit të trofeve të Supercopa de Espana, Barcelona kryeson me 13 dhe ndiqet nga Real Madrid me 11. Më pas vijnë me rradhë Athletic Bilbao me 3, Deportivo La Coruna me 3, Atletico Madrid me 2 dhe Valencia, Sevilla, Zaragoza, Mallorca, Real Sociedad me nga 1.

Gjatë dekadës së fundit Barcelona ka fituar 4 trofe të Supercopa de Espana. Pjesa tjetër e trofeve të këtij 10-vjecari të fundit janë fituar 3 nga Real Madrid, 2 nga Athletic Bilbao dhe 1 nga Atletico Madrid.

Golashënuesi më i mirë në Supercopa de Espana është Lionel Messi me 14, i ndjekur nga Raul me 7. Argjentinasi është gjithashtu lojtari me më shumë paraqitje në finalen ë këtij kompeticioni me  7 ndeshje.