22 BET, biggest odds Online!
Luaj

Serie A

Serie A

serie a

Serie A është niveli më i lartë i ligave të futbollit profesonal në Itali. Në të marrin pjesë 20 skuadra dhe në fund të sezonit fituesi shpallet kampion i Italisë. Skuadrat në 4 vendet e para kualiikohen për në Champions League. Ndërsa skuadrat në vendin e  pestë dhe të gjashtë luajnë në edicionin e rradhës të Europa League. Për sa i përket rënies nga Serie A kjo ndodh me 3 skuadrat e renditura të fundit.

Në Serie A luajnë disa prej klubeve më të mëdha të futbollit në Europë. Juventus, Inter, Milan janë skuadrat më të sukseshme të futbollit Italian dhe që kanë një rivalitet të madh me njëra-tjetrën. Juventus është padyshim skuadra më e sukseshme në historinë e Serie A me 36 tituj. Ndërsa Milan dhe Inter kanë fituar nga 18 të tillë. 

Gjatë dekadës që lamë pas Juventus ka dominuar totalisht futbollin Italian. Në fund të sezonit të shkuar Juventus festoi fitoren e titullit të 9-të rradhazi, një rekord absolut në ligat kryesore Europiane. 

Këtë sezon duket se bardhezinjtë do ta kenë më të vëshirë fitimin e titullit kampion. Milan dhe Inter janë rikthyer të jenë konkurrues, edhe Napoli po tregon një formë të mirë. Me Juventusin e Pirlo që është ende në kërkim të formulës së duhur, këto skuadra do të tentojnë ta rrëzojnë më në fund nga froni Zonjën e Vjetër.

Golashënuesi më i mirë në historinë e Serie A është Silvio Piola me 274 gola, i ndjekur nga legjenda e Romës, Francesco Totti me 250. Ndërsa lojtari me më shumë paraqitje është Gianluigi Buffon me 653 ndeshje deri tani, i ndjekur nga të tjera legjenda të Serie A si: Maldini me 647, Totti me 619 dhe Zanetti me 615.