22 BET, biggest odds Online!
Luaj

Turkey

bastet online në Turqi

Ligji për bastet sportive në Turqi

Pasqyra e përgjithshme për bastet sportive në Turqi

Influenca e kulturës dhe fesë islame është pasqyruar dhe në ligjet e vendit për sa i përket lojërave të fatit dhe bastet sportive në Turqi. Vite më përpara, në Turqi ekzistonte një rrjet mjaft i gjerë kazinosh dhe lojërash fati. Por, në vitet e fundit qeveria vendase ka ndaluar gati çdo lloj forme kumari, si online ashtu dhe fizike. Në treg operojnë vetëm disa kompani të kontrolluara nga shteti.

Megjithatë për të gjithë shtetasit që jetojnë në Turqi ka një zgjidhje. Shumë operatorë të njohur ndërkombëtarë mirëpresin lojtarët nga territori turk.

Në vitin 2007 legjislacioni i ri i dha goditjen përfundimtare aktivitetit online të kompanive të kumarit. Në ditët e sotme i vetmi opsion i ligjshëm online ku shtetasit turk mund të luajnë lojëra fati dhe baste në internet quhet IDDAA. Kjo është një organizatë shtetërore, e vetme në llojin e saj, e cila është përgjegjëse për çdo lloj forme të kumarit online që u ofrohet shtetasve turq.

Penalitetet në rast shkelje ligji

Ndryshe nga vendet e tjera, Turqia dënon rëndë dhe lojtarët që luajnë në mënyrë të paligjshme në faqet e huaja. Në vendet e tjera të Europës, zakonisht pasojat e shkeljes së ligjit i vuajnë operatorët që kapen duke shërbyer në mënyrë jo të rregullt ose pa licensë, dhe jo lojtarët. Por mesa duket ky nuk është rasti me shtetin turk, prandaj bëni kujdes.

Cila është mosha minimale për të luajtur lojëra fati në Turqi?

Gjithashtu ju duhet të respektoni moshën minimale për të luajtur kumar online. Në Turqi kjo moshë është 18 vjeç, dhe çdo shkelje e saj është gjithashtu e dënueshme me ligj. Deri në ditët e sotme, rastet kur individët janë dënuar sepse kanë luajtur në mënyrë ilegale kanë qenë të pakta. Por përsëri, ju këshillojmë të tregoheni vigjilentë!

Cilat janë aplikacionet dhe faqet më të mira për bastet sportive në Turqi?

Përveç kompanisë vendase IDDAA, ekzistojnë disa operatorë të huaj të cilët pranojnë lojtarë dhe nga territoret turke. Gjithsesi, siç e thamë dhe më parë, këta operatorë konsiderohen të paligjshëm, prandaj duhet të bëni kujdes. Disa nga platformat dhe aplikacionet e huaja për bastet sportive në Turqi janë:

Cilat janë kazinotë më të mira online?

Lojtarët turq mund të provojnë fatin tek disa nga kazinotë online më prestigjoze në botë. Megjithëse ka mjaft kufizime ligjore, disa prej këtyre operatorëve ofrojnë dhe mundësinë e pagesave në monedhën vendase (lira turke). Kazinotë online më të vlerësuara nga lojtarët në Turqi janë:

Opsionet e IDDAA për lojtarët

Megjithëse situata nuk është më idealja për sa i përket konkurrencës dhe opsioneve për konsumatorët, kompania shtetërore IDDAA ofron disa alternativa mjaft interesante për të apasionuarit e lojërave online. Mes tyre do të gjeni baste sportive për futboll, basketboll dhe volejboll. Në Turqi gjithashtu janë mjaft popullore garat me kuaj. Kjo ka bërë që bastet rreth tyre të jenë të ligjshme.

Sa i përket monedhave “crypto”, si p.sh bitcoin, ato nuk suportohen nga IDDAA, megjithëse disa kompani në Turqi që i përkasin industrive të tjera i pranojnë si metodë pagese.

Lexo me shume: Si të depozitojmë bitcoin në faqet e basteve?

E ardhmja e ligjit

E ardhmja në lidhje me ligjet për bastet dhe lojërat e fatit online në Turqi duket ende e paqartë. Duke qenë se ndër objektivat e vendit është dhe integrimi në Bashkimin Europian, qëndrimet e qeverisë mund të jetë e detyrueshme që të ndryshojnë. Kjo për të ndjekur politikën e tregut të hapur dhe konkurrencës së lirë që mbështet dhe BE. 

Gjithsesi, me faqe si Paypal apo Ukash që mundësojnë transferta parash online, shtetasit turq ia kanë dalë të gjejnë format e tyre alternative të argëtimint online. Këtë gjë nuk e kanë ndalur as sanksionet mbi bankat kombëtare në vend.

Në përfundim, qeveria turke ka bërë një punë mjaft të mirë për të ndaluar efektet negative të kumarit online. Gjithsesi duhet ende shumë punë në aspektin e hapjes së tregut dhe konkurrencës së lirë.

Të rejat më të fundit

Dilema më e madhe për lojtarët në Turqi gjatë këtyre ditëve është fati i operatorëve të huaj që operojnë në vend. Partia në pushtet, “AK Parti” ka prezantuar për të disatën herë një tjetër amendament që parashikon përjashtimin dhe ndalimin e faqeve të kompanive të huaja që operojnë në vend.

Kujtojmë se autoritetet turke kanë ndaluar disa herë dhe faqe të tjera mjaft popullore në vend, si Wikipedia dhe YouTube. Kjo përpjekje e qeverisë turke erdhi dhe si pasojë e rritjes së shifrave të kumarit online në Turqi, si pasojë direkte e pandemisë COVID 19. Disa prej faqeve të operatorëve të huaj janë bllokuar që prej këtij momenti nga qeveria turke.

Në këtë pikë, e ardhmja e këtyre operatorëve mbetet e paqartë. Mbetet vetëm të shpresojmë që lojtarët turq të vazhdojnë të kenë sa më shumë opsione për t’u argëtuar dhe provuar fatin e tyre.


Pyetje të shpeshta (FAQs)

Sa janë të ardhurat nga kumari në Turqi?

Në vitin 2018, sipas të dhënave zyrtare, në Turqi u gjeneruan gjithsej 853 million dollarë të ardhura nga industria e lojërave të fatit.

Ku mund të vendos baste sportive online në Turqi?

Në Turqi keni dy mundësi kryesore për të vendosur baste sportive. Opsioni i parë është kompania shtetërore IDDAA. Opsioni i dytë janë operatorët e huaj. Mes tyre mund të përmendim:
22bet Sportsbook
Librabet Sports
Megapari Sportsbook
Betwinner Sportsbook
Melbet Sportsbook
ComeOn! Sports
William Hill Sports

Cila është mosha minimale për të luajtur lojëra fati në Turqi?

Mosha minimale për të luajtur lojëra fati në Turqi është 18 vjeç. Kjo moshë është e vlefshme për kazinotë (online dhe tradicionale), bastet sportive, llotaritë dhe çdo lojë tjetër. Ju kujtojmë përsëri se pavarësisht se rastet e ndëshkimit kanë qenë të pakëta, kriteri i moshës minimale zbatohet me rigorozitet nga ana e autoriteteve ligj-zbatuese turke.

A dënohem nëse kapem duke luajtur në site offshore?

Ndryshe nga shtetet e tjera, Turqia është më strikte përsa i përket legjislacionit mbi operatorët offshore. Ju mund të provoni fatin tuaj në këto kompani, por në qoftë se kapeni duke luajtur, penalitetet e parashikuara janë serioze dhe shkojnë deri në dënim me burg.


Best Online Sportsbooks in Turkey

Official Final 20bet Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 100 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët që regjistrohen për herë të parë në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Betwinner Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 100 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Bonusi i regjistrimit 100% deri në 100 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!

Official Final Betfirst Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 400 EUR! 50% fitim BONUS për skedinat “Combo+” Bast për golin e rradhës dhe mund të fitosh Jackpot!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Librabet Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 150 EUR + 15 EUR Free Bet. Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Mybookie Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 50% deri në 1000 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët që regjistrohen për herë të parë në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Megapari Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 100 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Redbet Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë! Bonusi ka 3 nivele.
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Spinsports Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë! Nuk mund të përdoret për Casino, kërkohet min 10 EUR depozitë
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Betus Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 125% deri në 150 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët që regjistrohen për herë të parë në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit, 18+

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Bahigo Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 400 EUR, plus €100 që mund të shpenzohen në baste falas. Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët që regjistrohen për herë të parë në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus

Official Sportsbetting Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 50% deri në $1000! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official William Hill Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 200% deri në 1000 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Mrgreen Review Page Featured Image
★★★★★
Bonus terms apply For new registrants only The terms and conditions of using the bonus are determined by the company and may be changed at any time. Always check the bonus rules before playing with the bonus. Registration bonus 100% up to 100 EUR! The bonus is offered only to new players who register on the platform!
Official Sportsbet Review Page Featured Image
★★★★★
Sportsbet.io nuk ofron Bonus hyrës por ofron bonuse javore me mBTC, free bets dhe cash.
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official Pinup Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 500 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus. Bonusi i regjistrimit 100% deri në 500 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!

betnow review featured image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 500 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët që regjistrohen për herë të parë në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.

Official 1xbet Review Page Featured Image
★★★★★
Bonusi i regjistrimit 100% deri në 100 EUR! Bonusi ofrohet vetëm për lojtarët e rinj që regjistrohen në platformë!
Aplikohen kushtet e bonusit

Vetëm për të regjistruarit e rinj

Kushtet dhe rregullat e pëdorimit të bonusit përcaktohen nga kompania dhe mund të ndryshohen në cdo kohë. Kontrolloni gjithmonë rregullat e bonusit përpara se të luani me bonus.